Scroll to top

HackNS 2.0: młodzi ludzie, miasto i pomysły na zmianę

HackNS 2.0 to druga edycja projektu łączącego młodych ludzi, Nowy Sącz i dobre pomysły na zmianę. Uczestnicy pod okiem mentorów i przy wsparciu Ambasady Społeczności wyszli ze szkolnych ławek, ucząc się poprzez działanie i przekształcając teorię w praktykę.

Jakie są efekty HackNS 2.0?

Uczestnicy stworzyli łącznie cztery projekty społeczne o różnej tematyce. Mentorzy zdecydowali się na wyróżnienie dwóch: „Zielony Nowy sącz dla mieszkańców” i „Miasto młodych – Nowy Sącz”. Czego dotyczą? Młodzież z Sącza przede wszystkim chce, żeby w ich mieście powstała ekologicznie zagospodarowana przestrzeń, gdzie mogliby spędzać czas wolny. Najlepiej oceniane projekty dotyczą właśnie zieleni w mieście.

Zaproponowano w nich m.in.:

  • tworzenie łąk kwietnych, które pomagają w walce ze smogiem, wzbogacają bioróżnorodność i magazynują wodę,
  • projektowanie zielonych przystanków, dzięki którym obniża się temperatura otoczenia w lecie nawet o 10 stopni Celsjusza,
  • powstanie ekologicznego bilbordu, który oczyszczałby powietrze w centrum miasta ze szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji.

Druga edycja projektu zakończyła się sukcesem. Mimo niesprzyjających okoliczności i przeniesienia warsztatów do sieci, uczestnicy mogli się sporo dowiedzieć o działaniu na rzecz lokalnej społeczności. Teraz czekamy na efekty ich prac, które uatrakcyjnią życie mieszkańców i polepszą funkcjonowanie okolicy.

Co o projekcie sądzą uczestnicy?

„Już wiem, skąd mogę pozyskiwać pieniądze na różne inicjatywy społeczne, jak je organizować, planować ich czas i dzielić pracę w grupie. Poznałam wielu ciekawych, pomocnych i mega optymistycznych ludzi, którzy zapalają do działania.”

„Podczas HackNS dowiedziałem się sporo na temat badań społecznych. Wpadłem też na parę nowych pomysłów na zielone przestrzenie w Sączu. Mam nadzieję, że chociaż kilka z nich uda się wprowadzić w życie. HackNS polecam wszystkim młodym, którzy chcą coś zmienić w otoczeniu i zaangażować się społecznie”.

„HackNS 2.0 to był świetny projekt, podczas którego wiele się nauczyłam. Opowiadałam o nim znajomym i rodzinie. Dowiedziałam się, jak wygląda profesjonalne przeprowadzanie ankiet i badań, co przyda mi się nie tylko do projektów społecznych, ale też na uczelni”.

Jak przebiegał HackNS 2.0?

HackNS 2.0 rozpoczał się w październiku 2020 r. od warsztatów z design thinkingu, gdzie 13 uczestników pod okiem pięciu ekspertów uczyło się, jak realizować innowacyjne projekty zmieniające życie lokalnej społeczności. Wyposażeni w niezbędną wiedzę do przeprowadzania badań przez następne kilka miesięcy pracowali razem z mentorami nad analizą potrzeb miasta. Po tym czasie wszyscy mogli ponownie się spotkać na sali (w tym przypadku – wirtualnej), by rozpocząć hackathon.

Hackathon – pojęcie znane informatykom, którzy spotykają się na maratonach programowania w celu rozwiązania konkretnego problemu. Ambasada Społeczności wykorzystała tę koncepcję.  Uczestnicy mieli 24 godziny, żeby podzielić się wynikami badań i opracowywać plan projektów lokalnych. To wszystko przy wsparciu mentorów. Co dalej? W marcu uczestnicy zaprezentowali swoje projekty, by następnie zderzyć je z rzeczywistością. Kwiecień był czasem spotkań z urzędnikami, przedstawicielami organizacji pozarządowych i Władzami Miasta, aby omówić, jak wcielić pomysły w życie.

Kto, kiedy i gdzie?

W projekcie wzięło udział:

  • 13 uczestników – młodzież między 14 a 20 rokiem życia z Małopolski, która chce już teraz zmieniać otaczającą ich rzeczywistość.
  • 5 mentorów – fantastyczna grupa aktywistów, którzy na co dzień działają społecznie. W drugiej edycji projektu do grona ekspertów należeli: Bartosz Jawor, Małgorzata Belska, Justyna Wysowska, Małgorzata Ligas, Magdalena Pisula.
  • Ambasada Społeczności – to my, czyli organizatorzy. Chociaż zawodowo każdy z nas zajmuje się czymś innym, to łączy nas jedno – chęć aktywnego działania i edukowania młodych. Więcej o nas możesz przeczytać tutaj.
  • Europejski Korpus Solidarności – nasz fundator, dzięki któremu mogliśmy zadbać o nasz projekt.

Projekt trwał od października 2020 do maja 2021 r., a ze względu na epidemię odbywał się online.

Kto nas wspierał?

HackNS 2.0 zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Europejskiego Korpusu Solidarności. EKS to program skierowany do organizacji pozarządowych oraz młodzieży, umożliwiający rozwój poprzez realizowanie projektów społecznych, takich jak HackNS. To realna szansa na wprowadzanie lokalnych zmian i budowanie solidarnego społeczeństwa. Pomysł dobrze oceniają sami uczestnicy. Podkreślają, że dzięki warsztatom i pomocy mentorów czują, że mogą wiele zmienić i realnie działać na rzecz społeczności.